Psichologas

Kimočių programos skelbimas
Savęs ir aplinkos pažinimas
Susitikime pasikalbėti

Kaip kalbėti su vaikais apie COVID – 19 pandemiją?

Parengta remiantis JAV vaikų ir paauglių psichiatrijos akademijos informacija.

COVID – 19 pandemiją lydi nemažai įvairių pokyčių vaikams ir suaugusiems. Šiuos pokyčius ir juos lydinčius jausmus reikalinga aptarti su vaikais. Natūralu, kad tokie pokalbiai nėra lengvi, bet jie yra svarbūs tam, kad vaikas paprasčiau susigyventų su nepaprastosios situacijomis, susijusiomis su žmogaus sveikata. Toliau galite susipažinti su keliais patarimais, kaip kalbėti su vaikais apie pandemijas:

  1. Sukurkite atvirą ir palaikančią aplinką, kur vaikai žino, kad gali užduoti rūpimus klausimus. Tuo pačiu, geriau neversti vaikų kalbėti temomis, kuriomis jie nepasiruošę kalbėti.
  2. Sąžiningai atsakykite į klausimus. Vaikai dažnai sužino ar pajaučia, kai sakoma netiesa, ir tai gali paveikti jų gebėjimą jausti saugumą.
  3. Naudokite žodžius ir frazes, kuriuos vaikas supranta. Pritaikykite paaiškinimus pagal vaiko amžių, kalbą ir raidą.
  4. Padėkite vaikams surasti naujausią tikslią informaciją.
  5. Būkite pasiruošę kartoti informaciją ir paaiškinimus kelis kartus. Dalį informacijos gali būti sunku suprasti. Taip pat kelis kartus klausinėdamas to paties vaikas gali prašyti užtikrinimo.
  6. Pripažinkite ir priimkite vaiko jausmus, mintis ir reakcijas. Leiskite vaikams suprasti, kad jų klausimai ir rūpesčiai yra svarbūs ir tinkami.
  7. Prisiminkite, kad vaikai linkę suasmeninti situacijas. Pavyzdžiui, vaikas susirūpinti savo ar kitų artimųjų sveikata ar nerimauti dėl toli išvykusių ar gyvenančių draugų ar giminaičių.
  8. Užtikrinkite vaiką, bet venkite suteikti nerealistiškų pažadų. Galima užtikrinti, kad stengsitės vengti sąlygų, kur galite užsikrėsti virusu, bet nežadėkite, kad mieste ar mikrorajone, kuriame gyvenate, nebus užsikrėtusiųjų.
  9. Leiskite vaikui suprasti, kad yra daug žmonių, padedančių užsikrėtusiesiems. Tai gera proga parodyti vaikui, kad susidūrus grėsminga ar pavojinga situacija, yra žmonių, kurie gali padėti.
  10. Vaikai mokosi žiūrėdami į tėvus ir auklėtojas. Jie domėsis tėvų ir auklėtojų reakcijomis į naujienas apie protrūkius ir mokysis klausydami jūsų pokalbių.
  11. Neleiskite vaikui žiūrėti per daug gąsdinančių vaizdų per televizorių ar internete.
  12. Vaikai, kurie buvo anksčiau susidūrę su sunkiomis ligomis ar mirtimis, gali parodyti ilgai trunkančias ar intensyvias reakcijas į naujienas apie ligą ar mirtį. Šiems vaikams reikalingas papildomas dėmesys ir parama.
  13. Jei pastebite, kad vaiko nerimas yra padidėjęs dėl pandemijos ilgesnį laikotarpį, kreipkitės į psichologą ar kitą specialistą.
  14. Nors tėvai ir auklėtojos gali domėtis pandemijos naujienomis ir kasdieniais atnaujinimais, vaikai tiesiog nori būti vaikais. Jie gali nenorėti galvoti apie tai, kas vyksta šalyje ar pasaulyje. Jie labiau nori važiuoti dviračiu ar žaisti.